Holistyczna agencja detektywistyczna Dirka Gently'ego

W lutym dopadła mnie serialowa niemoc. Niby obejrzałam z przyjemnością The end of the f***ing world, ale jakoś nie mogłam się w niego wczuć. I wtedy postanowiłam sięgnąć po ostatni serial z mojej zeszłorocznej listy trzech seriali do obejrzenia. Holistyczna agencja detektywistyczna Dirka Gently’ego wciągnęła mnie w swoje szpony.

Holistyczna agencja detektywistyczna Dirka Gently’ego

W hotelu,w którym pracuje Todd Brotzman (Elijah Wood), zostaje znalezione ciało Patricka Springa. Miejsce zbrodni upstrzone jest całą masą niewytłumaczalnych szczegółów. Skąd bowiem na suficie hotelowego pokoju wzięły się ślady zębów rekina? Jak się okazuje, zaginęła też córka Patricka Springa, Lydia (Alison Thornton). Todd Brotzman poznaje Dirka Gently’ego (Samuel Barnett), który podaje się za holistycznego detektywa, czyli rozwiązuje sprawy w oparciu nie o dowody, ale poprzez wiarę w powiązanie wszystkich elementów wszechświata. Okazuje się też, że ten samozwańczy detektyw ścigany jest przez pewną kobietę, która tak jak on wierzy, że wszystko jest połączone, i wie, że musi zabić Dirka Gently’ego, choć nie wie dlaczego.

Jeśli po tym opisie nie jesteś w stanie wyobrazić sobie serialu, doskonale cię rozumiem. Namnożenie wątków jest tu wręcz absurdalne i do samego końca nie wiadomo, czy każdy jest tym, za kogo się podaje. Ale cała Holistyczna agencja detektywistyczna Dirka Gently’ego jest jednym wielkim absurdem. Tyle tylko, że niesamowicie wciąga i zmusza do poznania sedna całej historii.

Choć mogłoby się wydawać, że to serial niewarty uwagi, warto poświęcić mu te kilka godzin. W myśl najnowszych produkcji, jego pierwszy sezon ma zaledwie osiem odcinków po 45 minut. Tak naprawdę można obejrzeć go w jedno dłuższe popołudnie przy lampce wina, aby nieco bardziej wczuć się w dziwne wątki.

Jaki jest serial?

Mogłoby się wydawać, że Holistyczna agencja detektywistyczna Dirka Gently’ego to serial kryminalny. Choć główny wątek, skupiający się nad znalezieniem mordercy Patricka Springa i odnalezieniu jego córki, rzeczywiście to sugeruje, to cały serial zawiera tak dużo elementów science fiction, że na pewnym etapie ciężko określić, co się właściwie ogląda. Pojawia się tu wątek dziwnej prymitywnie wyglądającej maszyny, którą chcą zdobyć różne specyficznie zachowujące się grupy ludzi. Jest tu grupa łysych ludzi, którzy robią dziwne miny i zachowują się trochę jak nie ludzie. Jest sam Dirk Gently, który aż tryska entuzjazmem. Jest kobieta przywiązana do łóżka pod wpływem czystego przypadku uratowana przez zabłąkaną kulę. Wszystko tu jest… dziwne, niezwykle kuriozalne, podszyte absurdem, który z jednej strony rozrywa w szwach całą fabułę, a z drugiej doskonale ją spaja.

Nie potrafię określić, co konkretnie podoba mi się tak bardzo w tym serialu. Z pewnością jest to suma wielu małych elementów, takich jak akcent Dirka Gently’ego, złamany charakter Todda, otoczka tajemniczości raz po raz przerywana absurdem, czy najzwyczajniej świetnie dopasowana muzyka. Wszystko składa się w idealnie angażującą całość.

Przy okazji poznałam dość dogłębnie pojęcie holizmu, czyli poglądu, że wszystko jest połączone i nic nie jest całkowitym przypadkiem. Takie coś zawsze bardzo doceniam, ponieważ, nie dość, że doskonale bawiłam się podczas oglądania, to jakaś wiedza zostanie ze mną na dłużej.

Czy warto obejrzeć Holistyczną agencję detektywistyczną Dirka Gently’ego?

Jeśli więc lubisz całą masę absurdu i charakterystycznych bohaterów, a Holistyczna agencja detektywistyczna Dirka Gently’ego to tytuł, który słyszysz pierwszy raz, lepiej go zapamiętaj. A zapamiętanie go nie jest łatwe. Ja uczyłam się go jak wierszyka do szkoły, aż skutecznie umiałam go wyrecytować bez patrzenia w notatki.

To świetny serial na kaca po jakimś mocno wymagającym serialu. Mimo dość skomplikowanej fabuły, w dużym stopniu udało mi się nie wypaść z historii, a ilość zaszytego humoru powaliła mnie na łopatki.


Twórca serialu: Max Landis

Na podstawie: Holistyczna agencja detektywistyczna Dirka Gently’ego Douglasa Adamsa

Dwa sezony serialu dostępne są na platformie Netflix

FacebooktwitterpinterestlinkedinmailFacebooktwitterpinterestlinkedinmail