Sprawdź, gdzie kończy się las książka kryminał recenzja wydawnictwo stara szkoła Ina Nacht Mroczna seria z Kotliny Kłodzkiej

Pamiętam, jak bardzo podekscytowałam się zapowiedzią książki Sprawdź, czy ktoś za tobą nie stoi, inicjującej Mroczną serię z Kotliny Kłodzkiej. Niedawno na rynku pojawił się drugi tom – Sprawdź, gdzie kończy się las.

Sprawdź, gdzie kończy się las – Ina Nacht

Fabuła

Kotliną Kłodzką wstrząsa tajemnicza zbrodnia, która w dodatku może być dziełem seryjnego mordercy. W starym szpitalu zostaje znalezione ciało młodej kobiety. Kłodzka policja zabiera się do żmudnego śledztwa. Do Kotliny przybywa warszawska psycholożka – Klementyna – która ma wesprzeć kłodzki oddział, ale także przyjrzeć się tamtejszemu zespołowi.

Sprawdź, czy ktoś za tobą nie stoi - Ina Nacht

Kilka słów o pierwszym tomie serii. Nie napisałam wtedy osobnego wpisu na blogu.

Tłumaczka Sonia przeprowadza się do małej wioski w Kotlinie Kłodzkiej. Długo oczekiwany spokój przerywa przerażające znalezisko na działce Soni. Do kogo należą znalezione kości? Kto przyczynił się do tej śmierci? I dlaczego zakopał ciało właśnie tam?

Sprawdź, gdzie kończy się las, czyli morderstwa w Kotlinie Kłodzkiej

Pierwszy tom Mrocznej serii z Kotliny Kłodzkiej nie przypadł mi jakoś specjalnie do gustu. Jasne – klimat książki mi się udzielił, tym bardziej, że lubię Kotlinę Kłodzką i mam z tym miejscem mnóstwo dobrych wspomnień z rodzinnych wycieczek. Sam wątek kryminalny też był nie najgorszy, tym lepiej, że wpasował się w specyfikę regionu. Ale cała otoczka, bohaterowie, ich relacje i dynamika leżały. Po lekturze bardzo szybko zapomniałam o tej książce. Ale od początku nie wykluczałam, że sięgnę po kolejny tom serii.

Bohaterki

Klementyna zamieszkuje wraz z córką w mieszkaniu na poddaszu kłodzkiej kamienicy. Znajduje się tam mroczny obraz, który zaczyna absorbować uwagę kobiety. Czy zmiany na płótnie są tylko w wyobraźni Klementyny? Może to alkoholowe zwidy, wynikające z uzależnienia? W pracy jest profesjonalistką. Poza pracą niekoniecznie.

Sprawdź, gdzie kończy się las książka kryminał recenzja wydawnictwo stara szkoła Ina Nacht Mroczna seria z Kotliny Kłodzkiej

Karina wciąż tkwi w toksycznej relacji z Aleksem. Nie widzi dla siebie wyjścia. Jej chory układ z Aleksem jest najgorszym elementem tej historii, jednak gdyby nie on, książka ta nie wyróżniałaby się zbytnio spośród innych kryminałów i thrillerów. Karina pragnie wydostać się ze szponów przemocy, a w pracy zostać uznana za kompetentną policjantkę, co na zaściankowej komendzie nie wydaje się takie oczywiste. Szczególnie, że jest piękną kobietą. Mimo strachu nawiązuje relację z nowoprzybyłą Klementyną.

W Sprawdź, gdzie kończy się las Ina Nacht bardziej rozbudowała bohaterów, także tych drugoplanowych. Jednak nie w każdym przypadku wypadło to dobrze.

Kotlina Kłodzka

Jak na razie oba tomy Mrocznej serii z Kotliny Kłodzkiej łączy miejsce akcji, ale także klimat i wplecenie w fabułę okultyzmu i sztuki. W każdej z książek pojawił się istotny dla historii motyw obrazów. W Sprawdź, gdzie kończy się las były nawet dwa takie wątki, jeden związany ze sprawą kryminalną, a drugi bezpośrednio z Klementyną. Podjęcie takich motywów w literaturze umiejscowionej w tym konkretnym miejscy na polskiej mapie to strzał w dziesiątkę. Okultyzm i zgromadzenia religijne są nierozerwalnie związane w Kotliną Kłodzką, dokładając cegiełkę tajemniczości do i tak już okrytego mrokiem regionu. I to tym razem naprawdę złożyło się w klimatyczne tło mrocznej historii.

Co myślę o książce?

Zakończenie niewątpliwie mnie zaskoczyło. Zarówno jeśli chodzi o rozwiązanie wątków osobistych, jak i tego związanego ze śledztwem. Nie każdy wątek dostał w tej książce konkluzję, jakiej bym oczekiwała.

Drugi tom serii pod wieloma względami okazał się lepszy niż pierwszy. Autorka nieco więcej miejsca poświęciła na rozwój postaci i ich relacji, a także pozwoliła wybrzmieć klimatowi tajemniczości. Nadal książce brakuje sporo do utrzymania mojej uwagi. Naprawdę trudno było mi wsiąknąć w lekturę i wielokrotnie odkładałam czytnik…

Liczę, że w kolejnym tomie autorka znów poczyni progres i będę miała znacznie mniej uwag co do książki.


Czytaliście Mroczną serię z Kotliny Kłodzkiej?

Jakie wątki ostatnio zdenerwowały was w książkach?

FacebooktwitterpinterestlinkedinmailFacebooktwitterpinterestlinkedinmail