Nie odpisuj, czyli historia bez dobrych bohaterów

Nie odpisuj to jedna z tych książek, która nie zaskoczyła u mnie od razu. Przy pierwszym podejściu nie dałam rady przejść przez pierwszy rozdział i książka poszła w odstawkę. Postanowiłam jednak, że dam jej drugą szansę i tym razem trybiki ruszyły w lepszym kierunku.

Nie odpisuj – Marcel Moss

Głównymi bohaterami są Martyna i Michał.

Martyna prowadzi stronę w mediach społecznościowych. Dzieli się tam anonimowymi historiami innych ludzi, jednocześnie czerpiąc przyjemność z czyichś niepowodzeń. Sama ma za sobą nieprzyjemne rozstanie i ogromny bagaż emocjonalny. I w końcu dzieli się też swoją historią.

Michał jest mężem apodyktycznej kobiety, która traktuje go jak niechcianego zwierzaka. Michał obserwuje stronę Martyny i pewnego dnia postanawia napisać.

Na jaw zaczynają wychodzić głęboko skrywane tajemnice.

Oczekiwania contra rzeczywistość

Po Nie odpisuj oczekiwałam czegoś bardziej w kierunku thrillera technologicznego. Po świetnych książkach Jakuba Szamałka chciałam sięgnąć po coś w podobnej tematyce. Chyba za bardzo zasugerowałam się okładką. Autor wybrał jednak kierunek thrillera z elementami psychologicznymi, co w sumie też mieści się w grupie moich zainteresowań literackich.

Nie odpisuj Marcel Moss Filia recenzja

Nie odpisuj skupia się na przedstawieniu zasłony pozorów, za którą kryją się rzeczywiste oblicza postaci. Sama wiadomość i elementy internetowe to tylko zapalniki do fabuły. Bohaterowie, przede wszystkim Martyna, od początku w swojej narracji nie mówią wszystkiego. Dopiero przeczytanie całej książki pozwala poznać tło każdej z postaci.

Smutni bohaterowie

Postaci zostały w Nie odpisuj przedstawione w taki sposób, że żadna nie budziła mojej sympatii. Ciapowaty Michał, niekontrolująca się Martyna, apodyktyczna żona Michała…

Co ciekawe, na koniec żadna z postaci nie „rośnie”, nie zmienia się, nie uczy się niczego. Jednak nie był to jakiś duży zawód, ponieważ autor dostosował zakończenie do charakterów wykreowanych przez siebie postaci, a nie odwrotnie. Zakończenie jest więc dobre, ale niekoniecznie satysfakcjonujące.

Język i narracja

Narracja była początkowo jednym z głównych powodów, dla których odłożyłam książkę. Nie przypadła mi do gustu. Na szczęście dałam książce jeszcze jedną szansę i mogłam się przekonać, że im dalej w las, tym przyjemniejsza w odbiorze narracja.

Muszę uwzględnić, że Nie odpisuj jest pierwszą, debiutancką książką Marcela Mossa. Język jest tu dość prosty i niewyróżniający się niczym szczególnym. Ot, historia jak wiele innych i opisana jak wiele innych. Myślę, że autor nie wykreował jeszcze w pełni własnego stylu.

 

Jest duża szansa, że sięgnę po kolejne książki autora, mimo że moja opinia na temat debiutanckiej powieści nie ma w sobie dużej dawki entuzjazmu. Czuję potencjał w tematyce, którą autor poruszył.


Skusiłeś się na Nie odpisuj?

A może czytałeś inne książki autora i polecasz je?

Podziel się w komentarzu.

FacebooktwitterpinterestlinkedinmailFacebooktwitterpinterestlinkedinmail