Julie and the Phantoms Kenny Ortega Netflix serial recenzja

Po Julie and the Phantoms sięgnęłam pod wpływem impulsu. Widziałam zapowiedź kilka dni przed premierą i zapisałam sobie w głowie, że to coś, co na pewno obejrzę, ale nie wiadomo kiedy. I w zeszłym tygodniu kliknęłam play.

Julie and the Phantoms

Fabuła

Trójka członków zespołu Sunset Curve przed wymarzonym koncertem w klubie Orpheum zjada hotdogi, które okazują się być ostatnimi w ich życiu. 25 lat później nastolatka Julie (Madison Reyes) próbuje poradzić sobie ze śmiercią mamy. Pod wpływem żałoby ucierpiała jej pasja do muzyki, przez co dziewczyna wylatuje z programu muzycznego w swojej szkole. Kiedy w końcu decyduje się posprzątać rzeczy mamy w jej dawnym studiu, znajduje płytę demo zespołu Sunset Curve. Podczas odtwarzania w studiu pojawiają się duchy Luke’a (Charlie Gillespie), Reggie’go (Jeremy Shada) i Alexa (Owen Joyner), trzech zmarłych członków zespołu.

Julie and the Phantoms Kenny Ortega Netflix serial recenzja

Czy duch serialu dał sobie rady?

Jak na serial kierowany do nastolatków, Julie and the Phantoms jest produkcją całkiem dojrzałą i dopracowaną. To historia o niemożliwej miłości, pasji i dążeniu do robienia tego, o czym się marzy całe życie. 9 półgodzinnych odcinków mieści w sobie całkiem sporo wątków i piosenek, przez co tempo serialu jest zawrotne. Nie ma się tu kiedy nudzić. Jednocześnie nie zabrakło tu czasu na refleksję i rozwój postaci.

Emocje. Nie trzeba doświadczonych aktorów, żeby wywołać w odbiorcy mnóstwo emocji. Ja w pewnym momencie nie mogłam powstrzymać się od łez. Twórcy budowali podstawę do emocji przez kilka odcinków, po czym wyzwolili je za pomocą jednej piosenki z retrospektywami. Nie bez znaczenia są tu relacje między postaciami, a właściwie chemia między nimi. Tutaj aż iskrzyło.

No właśnie, piosenki. Obejrzałam w swoim życiu całkiem sporo produkcji muzycznych kierowanych do młodzieży i elementem wspólnym zawsze była dość infantylna muzyka. Taka, którą trochę głupio dorzucić do swojej playlisty, bo z żadnej strony nie pasuje do reszty. W przypadku muzyki Julie and the Phantoms radzi sobie doskonale. Chyba każdą piosenkę zespołu i Julie mam już dołączoną do swojej głównej playlisty na Spotify.

Piosenki w serialu zostały utrzymane w gatunku, który nazywam pop-rockiem. Czyli klasyczne rockowe instrumenty jako podkład i melodyczna ścieżka wokalisty (wokalistów). To chyba mój ulubiony gatunek w filmach i serialach, bo z łatwością wpada w ucho i nietrudno stworzyć zróżnicowane piosenki, które brzmią spójnie (nie wiem, czy ten opis jest zrozumiały). W każdym razie jestem zachwycona muzyką, aktorami i fabułą. Wszystko tu doskonale zagrało.

Nie tylko tęcza i motylki

Żeby jednak nie było wyłącznie miło i cukierkowo, muszę krótko wspomnieć o elementach, które nie przypadły mi do gustu. Jak na komediowy serial dla nastolatków wypada, w ekipie znalazła się jedna „głupia” postać, która stała się comic reliefem. Szkoda, bo jako zwykła postać na pewno wniosłaby znacznie więcej. Podobnie jak eks-przyjaciółka głównej bohaterki, będąca tą karykaturalną niemiłą postacią, która uważa się za najlepszą. Trochę to dziecinne, szczególnie z perspektywy 27-leniej kobiety.

Julie and the Phantoms Kenny Ortega Netflix serial recenzja

Ale to maleńkie minusy w porównaniu do całego multum plusów, które opisałam. Wiem, że opis serialu może niektórych odstraszyć, ale mimo wszystko polecam dać szansę temu serialowi. W kategorii rozrywki jest to najlepszy serial, jaki widziałam w tym roku.

Kilka słów na koniec o Julie and the Phantoms

Mam nadzieję, że powstaną kolejne sezony, bo twórcy zostawili otwartą furtkę.

Za serial Julie and the Phantoms odpowiedzialny jest Kenny Ortega, producent i choreograf znany przede wszystkim z trylogii High School Musical i serialu Następcy, ale też Dirty dancing czy Pretty in pink z lat 80. Myślę, że to właśnie miłośnikom produkcji podobnych do High School Musical spodoba się ten serial.

Pierwowzorem serialu jest brazylijska produkcja o podobnym tytule: Julie e os Fantasmas.


Widziałeś Julie and the Phantoms?

A może znasz serial w podobnych klimatach? (Po obejrzeniu łaknę dobrego młodzieżowego serialu muzycznego.)

FacebooktwitterpinterestlinkedinmailFacebooktwitterpinterestlinkedinmail