12 małp

Wracasz właśnie z konferencji. Wsiadasz do samochodu, coś w lusterku przyciąga nagle twoją uwagę. Na tylnym siedzeniu leży spocony i zakrwawiony mężczyzna, który zaczyna wygadywać bzdury. Coś o podróży w czasie i apokalipsie. Porywa cię, robi zamieszanie i rozpływa się w powietrzu. Ale zanim znika, mówi, że koniecznie musisz być w konkretnym miejscu za dwa lata. Co robisz?

Kilka słów o fabule 12 małp

James Cole (Aaron Stanford) podróżuje z 2043 roku do roku 2015, aby odnaleźć źródło plagi, która zdziesiątkowała ludzkość, i zniszczyć je. Odszukuje doktor Cassandrę Railly (Amanda Schull), która jego zdaniem zna człowieka odpowiedzialnego za wybuch epidemii.

Z serialami o podróżach w czasie (albo komunikacji międzyczasowej) mam taki problem, że z jednej strony je uwielbiam, a z drugiej nienawidzę. Uwielbiam w nich zabawę liniami czasu (albo kulkami) i konsekwencje, jakie mają nawet małe zmiany. Ale jednocześnie seriale te zostawiają we mnie niedosyt wynikający z niekonsekwencji konsekwencji. Chodzi o to, że czasem mała zmiana powoduje małe zmiany, innym razem natomiast ogromna zmiana nie zmienia nic w ramach jednego serialu.

12 małp to hybryda podróży w czasie, świata post-apokaliptycznego, romansu, dramatu medycznego i tajnego stowarzyszenia. A właściwie kilku. Najważniejszym jest z całą pewnością Dwanaście małp, czyli grupa, która pragnie końca świata, ale pojawiają się tu też inne grupy dążące do różnych celów. Każda została przedstawiona w bardzo indywidualny sposób, ale jednak można dopatrzeć się analogii, jak to i w rzeczywistości bywa.

Kilka słów o bohaterach

W serialu mamy kilku głównych bohaterów.
James Cole – specyficznie przystojny buntownik z przyszłości z jednym celem… nie celem – misją, żeby naprawić świat i pozbyć się epidemii.
Cassandra Railly – śliczna pani doktor zajmująca się epidemiami. To ona staje się przedmiotem zainteresowania ludzi z przyszłości i to ona daje pierwszą wskazówkę pomagającą odnaleźć źródło epidemii.
José Ramse – przyjaciel Jamesa Cole’a. Wspomaga ekipę w przyszłości i sam zostaje wciągnięty w wir podróży w czasie łącznie z wszystkimi tego konsekwencjami.
Katrina Jones – naukowiec niemieckiego pochodzenia. To ona kieruje grupą próbującą zapobiec epidemii.
Jennifer Goines – szalona kobieta wmieszana w niemal wszystkie organizacje w 12 małpach i z dziwną fiksacją na punkcie liczb pierwszych.

Bohaterowie i ich wzajemne relacje zostały tu zbudowane z dużą precyzją, co było konieczne, aby zachować jakiś rytm w świecie, gdzie czas po prostu płynie trochę inaczej.

Kilka słów o serialu

Obejrzałam na razie dwa z czterech planowanych sezonów i z całą pewnością nie przejdę obojętnie obok kolejnych odcinków. Jest to jeden z lepszych seriali i filmów o podróży w czasie, jaki widziałam. Podoba mi się sama koncepcja wehikułu czasu i przygotowania do podróży w przeszłość, ale też praw natury, która w końcu zawsze weźmie to, co dała.

Pierwszy sezon skupia się na Dwunastu małpach, szukaniu sprawcy epidemii i jego motywu. Przy okazji daje czas na poznanie bohaterów, którzy w większości nie ulegają jeszcze wpływom pozostałych postaci. Drugi sezon natomiast podejmuje problem paradoksów czasowych i ich skutków. Jest on zdecydowanie mroczniejszy i cięższy na żołądku, ale równie dobry, co pierwszy.

Jedyne, co w tym momencie mogę zarzucić serialowi, to że nie zmusił mnie do łez. Wielokrotnie twórcy mieli możliwość zagrania na emocjach, a za każdym razem odrobinę im zabrakło. Są tu oczywiście momenty szokujące i zapierające dech w piersi, ale jednak nie dostałam bardziej pospolitych emocji (przynajmniej w serialach) w postaci smutku i współczucia.

Nie mogę się doczekać kolejnych odcinków, może tam dostanę brakujące emocje i w końcu pociekną łzy. Ogólnie uważam ten serial za świetny i po nim sięgnę po film o tym samym tytule z Brucem Willisem w roli głównej. Generalnie nie przepadam za science-fiction, chyba że dotyczy podróży w czasie. To akurat uwielbiam!

Serial 12 małp znalazł się na mojej liście trzech seriali, które chcę obejrzeć w najbliższym czasie.

FacebooktwitterpinterestlinkedinmailFacebooktwitterpinterestlinkedinmail