Ze znalezieniem dobrej wtyczki do odczytu kanału RSS na Mozillę miałam nie lada problem. Wspólną cechą wszystkich rozszerzeń było to, że nowe wpisy nie wyświetlały się w widoczny sposób. Przetestowałam chyba z dziesięć różnych programów, aż w końcu się poddałam. Kilka dni później postanowiłam, że choćby nie wiem ile czasu miałabym spędzić przed laptopem, to znajdę rozwiązanie. I znalazłam.

Copy of Copy of Really Simple Syndication

Co lepsze, odkryłam, że ten sam program, a właściwie konto na stronie, możemy podłączyć do każdej z trzech testowanych przeglądarek i na dowolnym komputerze (o ile posiadamy konto na Google, Facebooku, Twitterze, Windowsie, Evernote czy Enterprise – nie znalazłam innej opcji logowania póki co). Dzięki temu możemy mieć dostęp do listy ulubionych blogów wszędzie.

Czytnik, o którym mowa to feedly.

Zrzut ekranu 2015-10-23 15.55.25

Na początek polecam zalogować się na tej stronce. Wystarczy kliknąć Przycisk Get started i wpisać dane jednego z podanych wcześniej portali w odpowiednich okienkach.

Zrzut ekranu 2015-10-23 14.42.30

Po poprawnym zalogowaniu będzie można wpisać adres jakiegoś bloga do pola znajdującego się na środku ekranu.

Zrzut ekranu 2015-10-23 14.44.00

Po wpisaniu można wcisnąć enter (co zaprowadzi nas do strony z wyświetlonymi kanałami bloga) albo wybrać jeden z kanałów, które zostały wyświetlone. Górny jest (z bardzo dużym prawdopodobieństwem) kanałem nowych wpisów.

Po wybraniu konkretnego kanału wyświetli nam się jego najnowsza zawartość. Aby dodać kanał do listy subskrybowanych, należy kliknąć zielony przycisk +feedly.

Zrzut ekranu 2015-10-23 14.44.19

Po lewej stronie wyświetli się okno do uzupełnienia. W pierwszym polu Title należy wpisać nazwę bloga. Jeżeli chcemy blogi dodatkowo posortować według uznania, to możemy od razu przyporządkować go do odpowiedniej kategorii. W tym celu klikamy w kwadracik pod napisem Collection i wpisujemy nazwę kategorii. Zatwierdzamy przyciskiem Add.

Zrzut ekranu 2015-10-23 14.44.31

Wprowadzony blog pojawia się na liście po prawej stronie. Wszystkie jego wpisy są domyślnie nieprzeczytane. Aby je “przeczytać” należy kliknąć w nazwę bloga, wtedy wyświetlą się ostatnie wpisy, i kliknąć w “fajeczkę” na wysokości wyświetlonego tytułu bloga.

Zrzut ekranu 2015-10-23 14.44.47

Na powyższym rysunku zaznaczyłam też w jaki sposób można dodać kolejnego bloga do subskrybcji. Po kliknięciu w przycisk Add Content pojawi się takie same pole do uzupełnienia, jak przy dodawaniu pierwszego bloga. Należy wpisać adres i postępować analogicznie. Po naciśnięciu pola Search będzie można wpisać adres bloga i strona znajdzie kanały, które wyświetlą się w pasku poniżej. Również należy postępować analogicznie.

WTYCZKA FEEDLY NOTIFIER

Aby w przeglądarce pojawiała się informacja o nowych wpisach, należy zainstalować wtyczkę feedly Notifier.

Poniżej linki do wtyczek do poszczególnych przeglądarek:

Mozilla Firefox

Google Chrome

Opera

Po kliknięciu odpowiedniego przycisku wystarczy kierować się podpowiedziami.

Zrzut ekranu 2015-10-23 14.52.01

Po poprawnej instalacji koło paska adresowego powinna pojawić się ikonka wtyczki.

Zrzut ekranu 2015-10-23 14.52.51

Aby wtyczka połączyła się z naszym kontem należy kliknąć w ikonkę, a następnie Zaloguj się.

Zrzut ekranu 2015-10-23 14.53.57

Jeżeli jesteśmy aktualnie zalogowani na stronie feedly, to wtyczka połączy się automatycznie z tym kontem. Ikona powinna podświetlić się na zielono.

Zrzut ekranu 2015-10-23 14.54.14

Pojawienie się nowego wpisu będzie sygnalizowane przez wyświetlenie się na ikonie liczby w czerwonym prostokącie.

Zrzut ekranu 2015-10-23 14.58.24

Po kliknięciu na taką ikonę wysunie się pasek z nowymi wpisami.

Zrzut ekranu 2015-10-23 14.58.32

Kliknięcie w wybrany link przeniesie nas na stronę z nowym wpisem. Wpis automatycznie oznaczany jest jako przeczytany.

Dodatkowo mamy trzy przyciski:

1. Otwiera wszystkie nieprzeczytane wpisy w nowych kartach;

2. Oznacza wszystkie wpisy jako przeczytane

3. Odświeża listę.

`

`

`

Nie testowałam tej wtyczki na innych przeglądarkach, myślę, że jej działanie jest bardzo podobne, może różnić się tylko trochę wyglądem.

Mam nadzieję, że ktoś z Was skorzysta z tego poradnika, bo RSS to fajna i, przede wszystkim, wygodna rzecz. Jeżeli ktoś miał jakieś dobre doświadczenia z czytnikami RSS na Mozilli, to proszę, niech da znać, bo może coś robiłam źle. A jeśli ktoś ma jakieś pytania, to można do mnie pisać, chętnie pomogę. kartofelekziemniaczany@tlen.pl

Jeżeli ktoś nie potrafi skorzystać ze stronki feedly, bo nie ma założonego konta na żadnym z wymienionych portali, to polecam założenie konta na gmailu. Z mojego doświadczenia wiem, że jest to bardzo fajna skrzynka pocztowa, mało spamu, dużo opcji. A za pomocą takiego konta można się zalogować do feedly.

`

Pozdrawiam serdecznie,

Zielona Małpa

FacebooktwitterpinterestlinkedinmailFacebooktwitterpinterestlinkedinmail