Wczorajszy wieczór i cały dzień obecny spędziłam z miłością mojego życia – fizyką. Nie ma na tym świecie nikogo i niczego, aby zmienić we mnie to uczucie. W liceum miałam fatalną nauczycielkę, przez co bardzo ucierpiały moje umiejętności rozwiązywania zadań, ale mimo to moja postawa pod tym względem nie zmieniła się.

Ktoś może spytać, co w fizyce jest aż tak fascynującego? Przecież to same głupie obliczenia i nudne lekcje… A do tego sprawdziany zazwyczaj nie należą do najłatwiejszych. W tym miejscu się zgodzę, bo za obliczaniem sama zbytnio nie przepadam. Z resztą fizyka, jako dziedzina nauki, jest ogromnie obszerna i niesamowicie różnorodna.

Dla mnie najpiękniejsze jest to, że opisuje ona oddziaływania. Opisuje coś, czego skutki można zaobserwować i zachwycić się nimi. Dzięki niej możemy sobie odpowiedzieć na wiele pytań, choćby dlaczego niebo jest niebieskie? Nie wiecie? Powodem tego jest załamywanie się światła. Kiedy spojrzymy na białe światło przepuszczone przez pryzmat, zobaczymy całą gamę barw, od czerwonej, przez żółtą, zieloną, aż do ciemnoniebieskiej. Jeśli się dobrze przypatrzyć, to można zauważyć, że światło niebieskie załamuje się najbardziej, tzn. kąt pomiędzy nim a normalną jest największy. Teraz wyobraźmy sobie atmosferę ziemską jako taki pryzmat. Światło słoneczne przechodząc przez atmosferę rozprasza się częściowo jak po przejściu przez pryzmat. Dodatkowo muszę tu powiedzieć, że ze wszystkich fal elektromagnetycznych, to te o barwie niebieskiej rozpraszają się najmocniej. Dlatego właśnie niebo jest niebieskie – bo światło o tej barwie załamuje się najbardziej i rozprasza wysoko nad nami. Trafiając na cząsteczki, staje się widoczne i tworzy nam sklepienie ziemskie.

Myślę, że w najprostszy sposób pokazałam Wam piękno fizyki. Być może co jakiś czas będę dzieliła się z Wami takimi wyjaśnieniami. A nuż zaszczepię w kimś maleńką sympatię do fizyki – nauki pięknej, ale bardzo skomplikowanej, obszernej i trudnej.

 

Pozdrawiam wszystkich,

zielonamalpa

FacebooktwitterpinterestlinkedinmailFacebooktwitterpinterestlinkedinmail