Pakt polski serial polskie seriale

W zeszłym roku zaczęliśmy z narzeczonym oglądać polski serial Pakt. Po dwóch odcinkach zapomnieliśmy o jego istnieniu. Podświadomie czułam, że mimo wszystko chcę go obejrzeć. Więc w poprzedni weekend wróciliśmy do Paktu po kilkumiesięcznej przerwie.

Pakt – sezon 1

Brat dziennikarza śledczego Piotra Grodeckiego (Marcin Dorociński) popełnia samobójstwo. Rok później Piotr trafia na ślady konspiracji, która może mieć coś wspólnego ze śmiercią jego brata. Wraz ze szwagierką Ewą (Magdalena Cielecka) staje się także świadkiem innego samobójstwa. Dlaczego ludzie popełniają samobójstwa? Co ich do tego skłoniło? Kto za tym stoi? I jaką rolę ma w tym wszystkim brat Piotra?

Pakt to serial, który łączy w sobie elementy kryminału i thrillera z motywami politycznymi i medialnymi. Pierwszy sezon składa się z zaledwie sześciu odcinków, które są idealnie dopasowane do długości fabuły. O drugim sezonie napiszę, jak zbiorę się, by go obejrzeć (so many things to do, but not enough time).

Muszę napisać coś o realizacji serialu i zdjęciach. Czasem między jedną sceną a kolejną pojawiają się piękne kadry na miasto. Na przykład widok z lotu ptaka w slow motion na samochody przejeżdżające przez most albo węzeł komunikacyjny. Albo mała sylwetka człowieka na tle dużego białego domu we współczesnym stylu. Osoba odpowiedzialna za zdjęcia naprawdę włożyła sporo pracy i serca w swoją robotę.

Ale nie tylko zdjęcia są w serialu ważne. Bo jednak liczy się przede wszystkim chemia bohaterów i fabuła. Co do chemii to moim zdaniem udało się dobrze ująć charaktery postaci i ich wzajemne stosunki. Jestem zachwycona naturalnością bohaterów i tym, że z jednej strony na pierwszy rzut oka nie widać ich motywów, a z drugiej strony, że kiedy już wiadomo, co kogo napędza, jakoś to nie dziwi. Mam z tym często problem w kryminałach i thrillerach – motyw musi być odpowiednio ukryty, ale jednocześnie odpowiednio oczywisty.

Sześć odcinków to idealna ilość dla Paktu. Dobrze poznałam każdą z postaci, nawiązałam z nimi nić porozumienia, zostało trochę czasu na wspomniane wcześniej piękne zdjęcia i napięcie.

W związku z tym, że Pakt to także serial o mediach i ich wyzyskującym charakterze, obok głównego wątku, śledziłam także losy pracowników gazety. Między pierwszym a ostatnim odcinkiem nastąpiła kompletna zmiana rozkładu siły i charakteru działania gazety. To ciekawy aspekt serialu.

W Pakcie udało się zachować napięcie do ostatniego odcinka. To naprawdę dobry polski serial i szkoda, że tak mało o nim słyszałam do tej pory. Polecam obejrzenie go, a w każdym razie na pewno pierwszego sezonu. Serial dostępny jest na platformie HBO GO.


Oglądałeś Pakt?

A może polecasz inne polskie seriale?

Podziel się w komentarzu!

FacebooktwitterpinterestlinkedinmailFacebooktwitterpinterestlinkedinmail