Timeless 2

Motyw podróży w czasie został w kulturze popularnej przewałkowany do grubości atomowej. Zastosowano go w różnych kontekstach i wyeksplorowano niemal do granic możliwości. A mimo to seriale z tymże motywem w roli głównej zawsze przyciągają mnie ociupinkę bardziej niż powinny. Z ciekawości sięgnęłam kiedyś po Timeless, który okazał przyjemnym proceduralem. Kiedy okazało się, ze drugi sezon jednak powstanie, podskoczyłam z radości.

Timeless – sezon drugi

Fabuła

Po bardzo dramatycznym finale sezonu pierwszego Lucy (Abigail Spencer), Wyatt (Matt Latner) i Rufus (Malcolm Barret) zostają rozdzieleni i nie działają do końca zgodnie z założeniami podróży w czasie. Odkąd największy wróg jest tuż obok, zna sekrety zespołu i organizacji, która próbuje uratować świat, wszystko staje się bardziej niebezpieczne. Bohaterom udaje się znów połączyć siły i po raz kolejny rozpocząć walkę z czasem.Timeless 2, czyli część dalsza ratowania teraźniejszości przeszłością

Ponieważ Timeless jest serialem proceduralnym, ciężko opisać, co się w nim dzieje. Wprawdzie w tle przewija się wątek prywatny bohaterów, ale dominują tu pojedyncze jednoodcinkowe historie, które czasem mają mniejszy a czasem większy wpływ na postaci. Bohaterowie dążą do powstrzymania tajemniczej organizacji Rittenhouse, która próbuje dzięki podróżom w czasie podporządkować sobie świat. Na przestrzeni ostatnich kilkuset lat umieścili oni „śpiochów”, którzy w odpowiednim momencie są wzywani do pewnych akcji. Lucy, Wyatt i Rufus próbują zdemaskować śpiochów i w ten sposób uratować bieg historii.

Sztampowe wątki

Jak to zwykle bywa w produkcji zaliczającej się do gatunku sci-fi, w Timeless pojawiają się specyficzne wątki. Szczególnie, kiedy mowa o podróżach w czasie. Jakie konsekwencje może mieć mieszanie w przeszłości? Jakie mogą być ograniczenia podróżowania w czasie? I jakie negatywne skutki? Odpowiedzi na te pytania zazwyczaj leżą po stronie twórców, którzy powinni skrupulatnie zbudować świat wraz z konsekwencjami. Jak wyszło to w tym serialu? Na każde z tych pytań dostaliśmy odpowiedź, ale czasem warto coś zostawić domysłom i pozwolić widzowi coś sobie dopowiedzieć. W Timeless te odpowiedzi są trochę za bardzo wygładzone, przypominają nawet klucz maturalny.

Pojedyncze odcinki podejmują się różnych momentów w historii głównie Stanów Zjednoczonych. Bohaterowie w różnych składzie podróżują do poszczególnych miejsc i tym samym mogą stawić czoła własnym ograniczeniom, nie tylko tym fizycznym. Spotkanie z idolem nie zawsze oznacza coś przyjemnego, a wróg może okazać się całkiem znośnym towarzyszem podróży.

Chemia między bohaterami

Bohaterowie mogą w łatwy sposób popsuć przyjemność z oglądania serialu czy tez czytania książki. Jeśli są źle wykreowani, poznawanie ich historii bywa prawdziwą torturą. Jeśli są niedopasowani, nie czuje się tego, co czują oni. W Timeless chemia między bohaterami, nie tylko ta romantyczna, jest niesamowita. Ukradkowe spojrzenia i szczere motywacje sprawiają, że bohaterowie w naturalny sposób mają się ku sobie. Co ciekawe, nawet bohaterowie, którzy stoją po nieco innej stronie barykady, świetnie radzą sobie w parach i bardzo subtelnie tworzą nić porozumienia. Jeśli więc nie chcesz oglądać tego serialu dla fabuły, zawsze możesz dla relacji między bohaterami.

Za co najbardziej lubię Timeless?

Za to, że w dobie trudnych i ambitnych seriali, nie udaje, że jest czymś więcej, niż rozrywką.

Za to, że zagrożenia, jakie grożą bohaterom, wydają się realne, choć niekoniecznie realistyczne.

Za to, że w czasach, kiedy seriale są długimi filmami podzielonymi na odcinki, Timeless pozostaje serialem, który można oglądać z doskoku, a fabuła mimo wszystko ma sens.

Za niesamowitą chemię między bohaterami.

Za pokazanie, że za historią Stanów Zjednoczonych stoją nie tylko wybitni mężczyźni, ale równie wybitne kobiety.

Za to, że wychodził równocześnie z Riverdale i mogłam leczyć nim moje niezadowolenie po tej młodzieżówce.

Za Garcię…

 

Jeśli szukasz lekkiego serialu sci-fi, który wyleczy serialowego kaca, już wiesz, na co warto zwrócić uwagę. Timeless dostępne jest na Netflixie.


O pierwszym sezonie Timeless przeczytasz na blogu.

Timeless serial sci-fi

FacebooktwitterpinterestlinkedinmailFacebooktwitterpinterestlinkedinmail