The Act Hulu series serial HBO Patricia Arquette Joey King

Nie ukrywam, że interesuję się tematyką true crime, czyli realnymi sprawami kryminalnymi. Zawsze ciągnęło mnie do tej tematyki. Kiedyś podczas oglądania filmu na YouTube o jednej z bardziej niewiarygodnych prawdziwych spraw stwierdziłam, że ktoś musi zrobić z tego film lub serial. I w końcu ktoś zrobił.

The Act

Serial The Act bardzo trudno opisać pod względem fabularnym. Z jednej strony jest to historia oparta na faktach, więc osobom, które znają przebieg wydarzeń, nie trzeba zarysowywać fabuły. Natomiast z punktu widzenia osoby, która nie zna historii, będzie to kolejny serial, gdzie spoiler może popsuć całą zabawę.

The Act opowiada historię matki, Dee Dee Blanchard (Patricia Arquette) i córki – Gypsy Blanchard (Joey King). Gypsy jest nastolatką cierpiącą na kilkanaście chorób, poruszającą się na wózku i żyjącą z mnóstwem ograniczeń i bardzo opiekuńczą matką. Opowieść serialu zaczyna się w momencie przeprowadzki do różowego domu wybudowanego przez akcję Habitat for Humanity. Bohaterki wcześniej straciły cały swój dobytek oraz dostęp do znacznej części swoich dokumentów w wyniku huraganu Katrina.

Pierwszy odcinek sugeruje, że sezon będzie dążył do jakiegoś okropnego wydarzenia w domu matki i córki.

Poza głównymi bohaterkami, w serialu pojawiają się także sąsiadki, Mel (Chloë Sevigny) i Lacey (AnnaSophia Robb). Mel to typ twardej babki, wychowującej dość twardą rękę swoją córkę i potrafiącej dostrzec fałsz w drugiej osobie. Jednocześnie nie jest osobą pozbawioną emocji i współczucia, co wyraźnie pokazuje w stosunku do chorej Gypsy. Lacey natomiast jest nastolatką, nieco starszą niż Gypsy. Zaprzyjaźnia się ze swoją nową sąsiadką na tyle, na ile pozwala jej na to matka Gypsy. Obie te postaci są po części metaforą dla tych wszystkich ludzi, którzy dali się zmanipulować głównym bohaterkom.

Głównym motywem serialu, jak częściowo wskazuje jego nazwa, jest fałsz i manipulacja. To właśnie ta tytułowa gra. Obiło mi się o uszy, że serial ten ma być antologią, podobnie jak American Crime Story. Każdy sezon ma podejmować inną rzeczywistą historię, w której oszustwo grało główną rolę.

Nie da się nie wspomnieć o wspaniałej grze aktorskiej Joey King. Musiała ona zmierzyć się z postacią zdziecinniałej i niepełnosprawnej nastolatki. Niektórych może irytować sztuczny sposób, w jaki wypowiada się Gypsy. Polecam wtedy znaleźć na YouTube filmik z prawdziwą Gypsy i przekonać się, że jej sposób mówienia został oddany na miarę możliwości aktorki (która do tej roli ogoliła swoją głowę na łyso!).

Sama Patricia Arquette, odtwórczyni roli matki, także odwaliła tu naprawdę kawał dobrej roboty. Szczególnie, że musiała zagrać postać złą, ale realnie sympatyczną dla publiki. Uważam, że w retrospekcjach ktoś ewidentnie za bardzo bawił się wygładzeniem twarzy, bo Dee Dee wyglądała tam dość kuriozalnie. Ale poza tym, nie mam jej nic do zarzucenia.

W serialu pojawiła się jeszcze jedna ważna postać, Nick Goodejohn, grany przez Caluma Worthy’ego. Wcielił się on w rolę młodego mężczyzny, który ewidentnie cierpiał na jakieś zaburzenia psychologiczne i seksualne, a przy tym sprawiał wrażenie naprawdę niepokojącego człowieka. Naprawdę się zdziwiłam, kiedy zobaczyłam zdjęcia aktora bez charakteryzacji. Nigdy bym nie powiedziała, że potrafi się zmienić w takiego dziwoląga.

Sam serial nie jest idealny, ale świadomość, że w tym przypadku rzeczywistość wielokrotnie przebiła fikcję, sprawia, że ogląda się go z zapartym tchem. Jeśli  nie jesteś zainteresowany serialem, ale zaintrygowała cię historia, zachęcam do poszukania informacji na temat Gypsy i Dee Dee Blanchard. Serial przedstawia po części mechanizm zastępczego zespołu Münchhausena. Na pierwszy rzut oka The Act może się wydawać serialem kryminalnym lub thrillerem, ale tak naprawdę jest on dramatem. Dramatem, jakim okazało się życie Gypsy Blanchard.


Serial The Act jest produkcji HULU, ale można go obejrzeć na platformie HBO GO.


Oglądałeś serial The Act?

A może polecasz jakiś inny serial oparty na prawdziwej historii?

Jaka prawdziwa historia twoim zdaniem najbardziej nadaje się na serial?

FacebooktwitterpinterestlinkedinmailFacebooktwitterpinterestlinkedinmail