Podsumowanie czerwca

Tegoroczny czerwiec jakoś mnie nie zachwycił. Generalnie zaczynałam go z perspektywą braku mieszkania na lipiec, braku pracy, niedokończoną pracą magisterską i strachem, że nie wyrobię się z dokumentami do obrony. Niezbyt ciekawy początek, prawda? W stanie ogólnego zdołowania trwałam niemal do końca miesiąca, aż w końcu ostatni tydzień czerwca dość mocno zmienił moją sytuację. Podsumowanie czerwca wyszło więc pozytywnie i negatywnie jednocześnie.

Tym razem podsumowanie miesiąca będzie nieco inne, bo nie skupię się tylko na kulturalnych aspektach mojego życia. Z góry powiem też, że nie obejrzałam ani jednego filmu, a nawet, jeśli obejrzałam, to nie zapisałam. Co jest trochę nierealne, biorąc pod uwagę, że zapisuję ostatnio wszystko.

KSIĄŻKI

Z tego, co widzę, przeczytałam trzy i jedną trzecią książki.

Instytut – Jakub Żulczyk

Podsumowanie czerwca, czyli sama już nie wiemPierwszą książką, którą skończyłam w czerwcu, był Instytut Jakuba Żulczyka. Dokładnie książkę recenzowałam już na blogu, więc zainteresowanych zapraszam.

Agnieszka, główna bohaterka, odkrywa pewnego dnia, że została wraz ze współlokatorami uwięziona w swoim mieszkaniu. Instytucie. Krata do klatki schodowej jest zamknięta, winda nie działa, a w telefonach brakuje baterii i kart SIM. Kable do internetu zostały poprzecinane. Kto jest odpowiedzialny za to uwięzienie i jaki ma cel?

W książce Żulczyka przede wszystkim rzucił mi się w oczy bardzo surowy i wulgarny język. Nie jest to powieść, która spodoba się każdemu.

Pies Baskerville’ów – Sir Arthur Conan Doyle

Podsumowanie czerwca, czyli sama już nie wiemW czerwcu, dzięki Wydawnictwu MG, miałam możliwość powrócić do jednej z najlepszych powieści, jakie czytałam w całym życiu. Pies Baskerville’ów okazał się równie wciągający, jak niemal piętnaście lat wcześniej. Tę książkę również recenzowałam już na blogu.

Do mieszkania przy 221B Baker Street przychodzi wiejski lekarz, prosząc Sherlocka Holmesa o pomoc z rozwikłaniu zagadki, która swoje źródła ma w pewnej lokalnej legendzie. Doktor John Watson wybiera się w roli „oczu i uszu” do posiadłości Baskerville’ów i towarzyszy dziedzicowi fortuny, któremu najwyraźniej grozi niebezpieczeństwo.

 Pies Baskerville’ów to powieść, która udowadnia, że klasyki też mogą być ciekawe i niezwykle klimatyczne. Wszystkim amatorom współczesnego kryminału i dreszczowców mogę tę książkę z czystym sumieniem polecić. Wspaniała!

Trupia farma – Bill Bass, Jon Jefferson

Podsumowanie czerwca, czyli sama już nie wiemI trzecią książką, którą kończyłam w lipcu, była Trupia farma, czyli wspomnienia założyciela Ośrodka Antropologii Sądowej Uniwersytetu Tennessee. Na szczęście udało mi się znaleźć ją w bibliotece, bo książka ta uważana jest za białego kruka wśród współczesnych poszukiwaczy książek. Wspomnę tylko, że we wrześniu Wydawnictwo ZNAK wznawia druk Trupiej farmy, więc będzie ją można kupić za 30-40 zł, a nie za 200 zł, jak obecnie na Allegro można znaleźć.

Generalnie w Trupiej farmie trudno opisać fabułę. Są to przede wszystkim wspomnienia Billa Bassa spisane w kolejności chronologicznej. Można się dowiedzieć, jak wyglądała kariera naukowca, historia powstania Trupiej farmy i niektóre ciekawsze sprawy, którymi Bill Bass zajął się w trakcie swojej owocnej kariery.

W książce tej między wierszami przebija niezwykły charakter naukowca. Przez narrację ma się wrażenie, że słucha się naprawdę długiego monologu człowieka, który wiele przeszedł, wiele się nauczył i ma ogromny szacunek dla otaczającego go świata. Wielokrotnie wspomina swoich studentów, którzy dzięki jego wsparciu sami opracowali jakieś metody badawcze.

Nie wspomniałam jeszcze o najważniejszym. Trupia farma to miejsce, gdzie w różnych warunkach leżą ludzkie ciała, a naukowcy badają proces rozkładu i wszystko, co może przydać się w szukaniu sprawców zbrodni. Więc nie jest to książka dla każdego. Myślę, że fani współczesnych kryminałów powinni sięgnąć po tę pozycję, aby zobaczyć proces badania zwłok od nieco innej strony.

Dokładniejsza recenzja pojawi się w najbliższym tygodniu na blogu.

Wotum nieufności – Remigiusz Mróz

Po przeczytaniu wielu dobrych opinii o Wotum nieufności Remigiusza Mroza, postanowiłam sama przekonać się o wyjątkowości tej powieści. Przerwałam czytanie w jednej trzeciej i raczej do tej książki nie wrócę. Nie jest to moja bajka, bo polityka w każdym wydaniu wydaje mi się strasznie topornym tematem. I nawet przyjemny język nie uratował dla mnie Wotum nieufności. Nie uważam jednak, że jest to zła książka. Ma sporo zalet, takich jak dość prosty język i generalnie tłumaczenie niektórych mechanizmów polityki. Jednak dla osoby tak bardzo nie lubiącej polityki, jak ja, bardzo nużąca lektura.

SERIALE

Jeśli chodzi o tę ulubioną część moich comiesięcznych podsumowań, tym razem odrobinę się zawiodłam, ale nie na serialach, tylko na samej sobie. Jak pewnie wiesz, uwielbiam seriale i nie boję się zaczynać nowych i sięgać po te starsze. W czerwcu jednak nie zaczęłam oglądać żadnego nowego serialu. Wracałam do dobrze mi znanych i kontynuowałam już rozpoczęte.

Na początku tej części przyznać się muszę, że uwielbiam francuskie seriale kryminalne. Może nie wszystkie, bo widziałam zaledwie cztery albo pięć, ale to, co udało mi się zobaczyć, polubiłam. Dlatego w czerwcu postanowiłam wrócić do znanych mi już doskonale seriali, które stały się w pewnym sensie moim guilty pleasure, do którego średnio chętnie się przyznaję. Ale tak już chyba z tymi guilty pleasures jest…

Kamienie śmierci

Kamienie śmierci to jeden z tych seriali, które znam niemal na pamięć. Wiem dokładnie, kiedy przymknąć oczy, żeby nie zobaczyć czegoś ohydnego i kiedy mogę się spodziewać gołych piersi na ekranie.

Marie Kermeur wraca na swoją rodzinną wyspę, aby wyjść za mąż za swojego kolegę z dzieciństwa i słynnego żeglarza. W przeddzień jej ślubu ginie jej brat, a owiane legendą kamienie zaczynają krwawić. Brat Marie okazuje się pierwszą ofiarą z wielu. Kim jest morderca i jaki ma cel?

Kamienie śmierci poznałam w czasach, kiedy namiętnie oglądałam niemiecką telewizję, która bardzo często pokazuje filmy i seriale produkcji francuskiej. Zaintrygował mnie od pierwszych chwil i złapał w swoje sidła. Lubię go przede wszystkim za specyficzny klimat francuskiego serialu kryminalnego i legendę, na której wszystko się opiera. Świetny i stosunkowo krótki, więc z pewnością przyciągnie uwagę niejednej osoby. Minusem jest to, że w tym momencie można go obejrzeć tylko na YouTube. W najgorszej możliwej jakości.

Horoskop śmierci 1 i 2

Kolejnym serialem z grupy tych kryminalnych francuskich jest Horoskop śmierci. Koszmary z nim związane nawiedzały mnie kiedyś co noc. I myślę też, że to on właśnie przyczynił się do tego, że później zafascynowali mnie seryjni mordercy.

Głowa bogatej rodziny postanawia przedstawić światu swoją nieślubną córkę, Esther. Nie wszystko idzie jednak po jego myśli. Przyjęcie, na którym chciał to zrobić, zostaje przerwane wypadkiem i zaginięciem. Okazuje się, że ktoś upatrzył sobie rodzinę Saint-Andre i zabija jej kolejnych członków według pewnego schematu.

Podobnie, jak w Kamieniach śmierci dostajemy tu niezwykły klimat i wszechobecną niepewność o życie, ale też o pieniądze. Tym razem fabuła dotyczy bogatej rodziny, która chowa przed światem niejeden sekret, a nieślubna córka Gabriela to dopiero początek.

Poza tym kontynuowałam Doktora Who i w końcu zakończyłam przygodę ze Słodkimi kłamstewkami na zawsze. No prawie… być może podzielę się jeszcze moimi wrażeniami.

I TROCHĘ PRYWATY

Być może ten czerwiec zapisze się w mojej historii jako jeden z najlepszych miesięcy w moim życiu. Nie wykluczam tego. Lubię, jak dużo się dzieje, a muszę przyznać, że te 30 czerwcowych dni obfitowało w całą masą wydarzeń. Dobrych i złych oczywiście, ale w ostatecznym rozrachunku dobre wygrywają.

Jak już napisałam na początku, zaczynałam czerwiec w dość nieciekawym stanie psychicznym. Perspektywa zakończenia tego wspaniałego okresu w życiu, jakim były studia, nie napawała mnie optymizmem. Tym bardziej, że moja praca magisterska nie zadowalała mnie w żadnym stopniu. A czas się kończył. Jednak pracę skończyłam na czas, poprawek nie było dużo, dostałam więcej niż zadowalającą mnie ocenę od promotora, od recenzenta również, więc mogłam już w ostatnim tygodniu czerwca odetchnąć z ulgą.

Poszukiwanie mieszkania również dało mi się we znaki. Serio. Kto nigdy nie szukał mieszkania, nie zrozumie, jak trudne i absorbujące czas to zadanie. A ponieważ chciałam wynająć mieszkanie, to miałam też pewne wymagania co do jego wyposażenia. A w sumie wraz z chłopakiem mieliśmy kilka wymagań, z których nie byliśmy w stanie zrezygnować. Dobrze skomunikowane położenie, piekarnik (ostatni rok żyłam bez niego i żołądek mi ściskało na widok niektórych przepisów), prysznic i kuchenka nieindukcyjna. No i oczywiście cena w miarę logiczna. Szukałam prawie cały czerwiec, aż w ostatnim tygodniu znalazłam. I właśnie stąd dzisiaj piszę.

Work work work work work

Trzecim ważnym elementem była praca. Już nie ta magisterska, ale zarobkowa. Tu miałam najtwardszy orzech do zgryzienia. Byłam na kilku rozmowach i zawsze coś nie stykało. Na jednej z rozmów trudno było mi się skupić, bo pani, która przeprowadzała na mnie testy psychologiczne, miała bardzo duże piersi i równie wydatny dekolt. Musiałam wyglądać dość komicznie. Faceci chyba z wiekiem uczą się ukrywać zbiegający wzrok. Ja tej umiejętności nie posiadłam. Finalnie dostałam tę pracę. Tego samego dnia dowiedziałam się, że dostałam się na drugi etap rozmowy w innej firmie, na pracy w której zaczęło mi zależeć w momencie, kiedy wysłałam CV. Pierwsza ze wspomnianych firm należy do branży IT. Druga w pewnym sensie do branży budowlanej. Zgadnij, do której mi bliżej po Inżynierii Materiałowej? Podjęłam więc ryzyko i zrezygnowałam z pracy w firmie pierwszej. I myślę, że dobrze zrobiłam, bo zatrudnili mnie w drugiej. I zgadnij, kiedy? W ostatnim tygodniu czerwca.

I jedynie dokumentów do obrony nie udało mi się dostarczyć zgodnie z moim planem. Chciałam załatwić wszystko, a jakże, w ostatnim tygodniu czerwca, jednak recenzent dostarczył ocenę promotorowi jeden dzień za późno a w piątki dziekanat jest nieczynny. Więc załatwiłam to już w lipcu na spokojnie.

Jak widać, czerwiec był pełny wrażeń, a na czytanie pozostało mi mało czasu. Ten czas, który miałam, wykorzystałam w pełni. Niedługo przywiozę do Wrocławia znaczną część mojej biblioteczki i w końcu będę mogła zabrać się za czytanie tych nieszczęśliwie leżących na regale książek. Bo książka nieczytana to książka nieszczęśliwa.

FacebooktwitterpinterestlinkedinmailFacebooktwitterpinterestlinkedinmail