Cześć i czołem! Niedawno powitaliśmy jesień, a za kilka dni piękny październik. Sporo osób  już niedługo rozpocznie swoją przygodę ze studiami. Dla każdego będą one inną przygodą, u kogoś krótszą, u kogoś dłuższą. Sama, idąc na studia, nie miałam pojęcia od której strony je ugryźć. Nowe miasto, nowi znajomi, nowa szkoła. Wszystko nowe i trochę przerażające.

Kilka rad na rozpoczęcie studiów + konkurs

Ponieważ wiem, jak bardzo brakowało mi kilku dobrych rad, aby studia zacząć w odpowiedni dla siebie sposób, postanowiłam zgromadzić wskazówki, które sama dałabym sobie cztery lata temu, gdybym wiedziała to, co wiem już teraz. Zapraszam do czytania!

1. Poznaj ludzi i daj się poznać

Rada, którą widzę i słyszę zawsze i wszędzie, bo jest tak uniwersalna. Ludzie, których spotkamy na początku studiów często są w podobnej sytuacji, co my i dlatego nawiązanie znajomości na początkowym etapie jest takie łatwe. A dzięki znajomym spędzimy miło czas na uczelni i poza nią. Poza tym, stworzymy sobie sieć kontaktów, a wiadomo, że dobre kontakty, to połowa życiowego sukcesu.

2. Doceń pieniądz

Pieniądze szczęścia nie dają, ale bez nich w żołądku będziemy mieli tylko kwasy. Dlatego warto zorientować się na temat pracy, stypendiów oferowanych przez uczelnie i różnych innych sposobów na zdobycie pieniędzy. Warto też założyć konto bankowe (tym bardziej, że niektóre banki oferują bardzo sprzyjające konta właśnie dla studentów), jeżeli jeszcze takiego nie posiadamy.
Naucz się oszczędzać. Staram się z każdego miesiąca odłożyć przynajmniej małą kwotę na rachunku oszczędnościowym, które ułatwi mi start po studiach. Jest tyle metod oszczędzania, że niemal każdy znajdzie coś dla siebie.

3. Wykorzystaj zniżki

Ta mała zielonkawa legitymacja, którą dostajemy z jedną holograficzną naklejką na samym początku, pozwala zaoszczędzić kilka dodatkowych groszy. Nie bój się pytać o zniżki dla studentów, bo czasem rzeczywiście takie mają, ale z jakiegoś powodu nie widać nigdzie takiej informacji.
Korzystaj z różnych programów dla studentów (np. Studencka Karta Rabatowa), które pozwalają taniej skorzystać z rozrywki na mieście.

4. Ogarnij się

Pamiętaj, że to, że jesteś dorosły i nie mieszkasz już z rodzicami, nie oznacza, że jesteś dojrzały i samodzielny. Wszystkiego trzeba się nauczyć i stopniowo przyswajać cechy ułatwiające egzystencję z dala od mamy.
Nie zaniedbuj swojego zdrowia. Wiem, że cotygodniowe zaproszenia na piwo (a czasem nawet codzienne) są kuszące i łatwo stracić kontrolę nie tylko nad własną świadomością, ale też portfelem, ale młodzi jesteśmy tylko raz i szkoda byłoby tę młodość zmarnować na zapijanie się do nieprzytomności.
Na studiach częściowo potraktują cię, jak dorosłego, a częściowo nadal jak te dzieci z podstawówki. Nikt nie będzie siedział nad tobą i przypominał ci o nauce i terminach zaliczeń. To leży w twoim interesie. Tak samo z wykładami – jeśli nie zamierzasz na nie chodzić, znajdź kogoś, kto podzieli się własnymi notatkami (oczywiście nie za darmo, pamiętaj o punkcie pierwszym).

5. Spokojnie, nie taki diabeł straszny

Przede wszystkim nie spinaj się. Stres źle na nas wpływa. A osoby wyluzowane i tak przeważnie wynoszą ze studiów więcej, bo nie skupiają się na studiowaniu, ale eksplorują wszystkie możliwości.
Co do sesji, to każda jest inna i nigdy nie jest łatwo. Grunt to nauczyć się uczyć dużych partii materiału naraz. Albo ściągać, czego w ogóle nie popieram.


***
A na koniec coś, czego jeszcze na moim blogu nie było – konkurs.
Kilka rad na rozpoczęcie studiów + konkurs
Ponieważ zaczęła się jesień i niedługo może dopaść nas jesienna chandra, pomyślałam, że umilę komuś czas i zorganizuję konkurs, w którym można wygrać książkę Jak być szczęśliwym (albo chociaż mniej smutnym) Lee Crutchey’a. Książka ta jest zbiorem różnych małych i dużych zadań do wykonania (coś w stylu Zniszcz ten dziennik), co teoretycznie powinno pomóc zrozumieć smutek i w jakiś sposób poprawić nasz humor.
REGULAMIN
1. Organizatorem konkursu jest właścicielka bloga www.zielonamalpa.pl
2. Sponsorem nagrody jest właścicielka bloga www.zielonamalpa.pl
3. Konkurs trwa od 26.09.2016 r. do 15.10.2016 r. godz. 23:59 (w przypadku małej liczby zgłoszeń konkurs zostanie przedłużony)
4. Zwycięzca zostanie ogłoszony na blogu do tygodnia po zakończeniu konkursu.
5. W konkursie mogą wziąć udział osoby, które posiadają adres korespondencyjny na terenie Polski.
6. Koszty przesyłki pokryje organizator.
7. Aby wziąć udział w konkursie, należy:

  • Polubić stronę mojego bloga na Facebooku z konta prywatnego (nie ukrywam, że chciałabym w ten sposób zwiększyć zasięgi)
  • Uzupełnić formularz konkursowy, w którym znajduje się główne pytanie konkursowe: Jaki jest Twój przepis na coraz dłuższe jesienne wieczory? Forma odpowiedzi dowolna: tekst, film, piosenka, jedynym warunkiem jest zgodność z pytaniem.
  • Ponieważ słyszałam o problemach związanych z formularzami Google, proszę o komentarz pod tym wpisem, o treści „Zgłaszam się” lub podobnej. A w formularzu proszę zamieścić nazwę, pod którą zgłosiłeś się w komentarzu.
8. Ze zwycięzcą skontaktuję się również e-mailowo, na adres do wysyłki będę czekała tydzień. W przypadku nieotrzymania adresu wybiorę innego zwycięzcę.
9. Nagrodą w konkursie jest książka Jak być szczęśliwym (albo chociaż mniej smutnym) Lee Crutchey’a o wartości 29,90 zł. Egzemplarz jest nowy i nieużywany.
A poniżej formularz:

Serdecznie zapraszam do udziału w konkursie!

Nie pogniewam się, jeśli poinformujecie resztę świata o tym konkursie, w końcu nie ma to jak zdrowa konkurencja!

Pozdrawiam,
Zielona Małpa

FacebooktwitterpinterestlinkedinmailFacebooktwitterpinterestlinkedinmail