Jednym z moich ulubionych seriali jest Z Archiwum X. Nazywam go moim serialem zimowym, bo już trzeci raz wracam do niego w grudniu. Tak, trzeci raz – jestem nienormalna. Zdaję sobie sprawę, że mogłabym obejrzeć dobry film, przeczytać świetną książkę, czy zrobić w tym czasie cokolwiek innego. Oglądanie seriali traktuję nie jak przywilej, ale jak nagrodę za dobrze wypracowany tydzień, czy zdany egzamin. Może dlatego, że mam w sobie sporą dawkę samokontroli nigdy nie uzależniłam się od żadnego. Kiedy czułam, że nieobejrzenie kolejnego odcinka będzie da mnie męką, robiłam sobie tydzień przerwy.

Lubię czytać o rzeczach paranormalnych. Na forum paranormalne.pl jestem stałym, choć niespecjalnie aktywnym bywalcem.

Z Archiwum X

Kilka małych informacji o serialu:

głównymi bohaterami są Fox Mulder i Dana Scully (zmienia się to trochę w późniejszych sezonach),

oboje są agentami FBI i zajmują się sprawami z komórki archiwym X,

w tym archiwum zgromadzone są akta dotyczące zjawisk paranormalnych i spraw niewyjaśnionych,

serial liczy sobie 202 odcinki (w 9 sezonach),

powstały dwa filmy: Pokonać przyszłość i Chcę wierzyć,

przez cały serial przewija się plakat Muldera z napisem I want to believe.

 

Uwielbiam tajemniczy nastrój serialu w pierwszych sezonach. Nie spotkałam się z drugim takim. Myślę, że serial Czynnik PSI stosunkowo dobrze oddał tajemniczość, ale Archiwum nie dorównuje.

Fox Mulder jest zagorzałym zwolennikiem teorii spiskowych i fascynatem zjawisk nadnaturalnych. Wszędzie widzi ingerencję kosmitów, mutantów lub stworzeń mitycznych. Wpływ na to miały zdarzenia z dzieciństwa Foxa, kiedy jego siostra została uprowadzona.

Dana Scully natomiast stara się wyjaśnić wszystko za pomocą praw fizyki i chemii. Staje się otwarta na paranormalne w momencie, kiedy zostaje jej przydzielony sceptyczny partner.

Większość odcinków, to pojedyncze sprawy. Spotkamy tam motyw ducha, chupacabry, mutanta jedzącego wątrobę, czarownic, porwań przez kosmitów czy człowieka-nietoperza. Są również tak zwane odcinki mitologiczne, w których poznajemy bliżej historię Foxa, Palacza albo Scully. Dominują w nich wszelakie teorie spiskowe. Te odcinki czasem omijam.

Ogólnie serial jest dość ciekawy. Szczególnie pierwsze odcinki są wyjątkowo dobrze zrobione.

Zachęcam do zakosztowania tej wspaniałej przygody. Jeśli się nie spodoba, zawsze można nie oglądać dalej.

 

Pozdrawiam,

zielonamalpa

FacebooktwitterpinterestlinkedinmailFacebooktwitterpinterestlinkedinmail