Jestem osobą żądną wiedzy, dlatego gdy tylko trafiam na YouTube na nowy kanał, który zajmuje się edukacją, przeglądam go w całości i wchłaniam jak najwięcej informacji. Zdecydowaną zaletą takich kanałów jest to, że wiedza przekazywana jest w bardzo przystępny sposób. Przy okazji osoba prowadząca nie przypomina w żadnym stopniu tej wrednej i wymagającej nauczycielki z matematyki. Jest zazwyczaj osobą uśmiechniętą i sympatyczną, co zawsze dodatkowo zachęca do oglądania jej filmów.

Na mojej liście subskrybowanych kanałów znajduje się całkiem sporo edukacyjnych, gdzie samo słowo edukacyjne rozumiem w taki sposób, że można się z nich dowiedzieć czegoś nowego, zrozumieć jakieś zjawisko i  Dlatego dzisiaj podzielę się z Wami moimi ulubionymi polskimi kanałami edukacyjnymi.

SciFun

Brat AdBustera, którego zna chyba każdy. Z resztą, obaj prowadzą dość ciekawe kanały. Czasem współpracują. Pamiętam, że na ten kanał trafiłam przypadkiem i zauważyłam podobieństwo obu mężczyzn. I jak widać, nie myliłam się!
SciFun najczęściej podejmuje tematy i zagadnienia fizyczne, czyli to, co Zielona Małpa lubi najbardziej. Filmy nie mają ustalonej formy, niektóre są eksperymentami okraszonymi komentarzem, inne wywiadem, a pozostałe prezentacją bądź monologiem. Podoba mi się to, że wiele tematów podjętych przez prowadzącego pojawiło się w jakimś stopniu na studiach, choć często w bardziej skomplikowanej i, niestety, teoretycznej formie.

Polimaty

Radosław Kotarski, którego trudno nie kojarzyć, prowadzi na YouTube kanał o zróżnicowanej tematyce. Filmy mają dość jednorodną formę, co pozwala mieć pewne oczekiwania wobec twórcy.

 

Wydaje mi się, że Radek podejmuje raczej tematy związane z historią i językiem, ale zdarza mu się zahaczyć też o inne dziedziny. Ogromną zaletą filmów jest to, że są one nagrywane w różnych miejscach, często tematycznie, bądź klimatycznie związane z danym odcinkiem. Dodatkowo często opatrzone są one odpowiednimi zdjęciami. To, co podoba mi się w tym kanale, to traktowanie historii nie jako daty i nazwiska, ale wydarzenia i ludzie, jak to mówił mój nauczyciel tego przedmiotu w liceum.

Mówiąc Inaczej

Język polski bywa dla niektórych Polaków tak trudny, że popełniają oni pełno błędów ortograficznych, językowych, stylistycznych zarówno w formie pisanej jak i mówionej (pomijając ortograficzne w tej drugiej). Sama często mam ogromne problemy z ojczystym językiem, gdyż urodziłam się na Śląsku, w śląskiej rodzinie, która w domu mówi po śląsku. Właściwie, to kolejność w jakiej nauczyłam się języków jest taka: gwara śląska, język niemiecki, język polski, język angielski. Jak widać, polski jest na trzecim miejscu. Żeby było ciekawiej, to gwary nauczyłam się od rodziców i dziadków, języka niemieckiego z telewizji, polskiego z książek, a angielskiego z Internetu, oglądając seriale online bez lektora.
Wracając jednak do wątku głównego, Mówiąc Inaczej, jest kanałem zajmującym się właśnie naszym pięknym i jakże trudnym językiem polskim. Paulina, polonistka, próbuje nauczyć Polaków, jak poprawnie mówić po polsku.
Na ten kanał zerkam od czasu do czasu nadrabiając zaległości i dowiadując się, że jeszcze długa droga przede mną do pełnej poprawności językowej. I umysłowej.
 

Po Cudzemu

Język angielski jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych języków na świecie i najbardziej wymaganym językiem obcym przez pracodawców. Arlena Witt uczy więc i pokazuje, że angielski wcale nie jest nudny, a brytyjski angielski niejednokrotnie różni się od amerykańskiego angielskiego czymś więcej niż akcentem.
Każdy odcinek skupia się na jakimś zwrocie, słowie, albo zjawisku językowym. Każda myśl poparta jest przykładem z filmu lub muzyki, dzięki czemu możemy mieć pewność, że to nie bujda na resorach.

Uwaga! Naukowy Bełkot

W tym miejscu oryginalnie znajdowała się informacja, że niestety nie znam żadnego polskiego kanału edukacyjnego, który poruszałby tematy chemiczne. Z błędu wyprowadził mnie mój chłopak, który często przegląda stronę JoeMonster, gdzie to trafił na kanał, o którego istnieniu nie wiedziałam. A jest to Uwaga! Naukowy Bełkot.

Kanał porusza głównie chemiczne i biologiczno-chemiczne wątki. Prowadzący, Dawid Myśliwiec, ma bardzo spokojny głos, nieco sepleni, lecz mimo to można zrozumieć każde słowo. Na kanale znajdziemy kilka serii, w tym Słowo na Sobotę, w której wyjaśniane jest znaczenie fantazyjnie brzmiących słów i ciekawych zwrotów. Inną serią jest Szybkie pytanie, szybka odpowiedź, gdzie znajdziemy odpowiedzi na pytania zadane przez widzów. Znajdziemy tu również rankingi oraz filmy z eksperymentami. Jeszcze nie zapoznałam się z całym kanałem, dlatego biegnę poszerzać wiedzę, a Was zapraszam do komentowania!

A Wy znacie jakieś ciekawe kanały, z których można wyjść trochę mądrzejszym? Podzielcie się w komentarzach!
FacebooktwitterpinterestlinkedinmailFacebooktwitterpinterestlinkedinmail