Zasada nieoznaczoności Heisenberga mówi, że nie da się jednocześnie dokładnie zmierzyć zarówno położenia jak i pędu cząstki w danym momencie. 
Czasem zastanawiam się nad ludzkimi charakterami. Poznałam bardzo dużo osób o tak odmiennych charakterach, że ktoś mógłby powiedzieć, że jestem ekspertem. Osobiście wcale się z tym nie zgadzam. 
Miałam kiedyś “przyjaciółkę na zawsze”, z którą rozumiałam się bez słów. Połączyła nas niechęć do jednej dziewczyny. Ja byłam przez nią nękana, ona została przez nią oszukana.  Widziałyśmy się codziennie, rozwijałyśmy razem nasze twórcze umiejętności, nagrywałyśmy własne piosenki na kasetę (która pewnie gdzieś w domu jeszcze leży), przeżywałyśmy wspólnie pierwsze miłości. Potem do naszej dwójki dołączyła trzecia dziewczyna, która czuła się wyobcowana. Pewnego dnia pierwsza z nich po prostu się przeprowadziła. Z dnia na dzień, bez ostrzeżenia. Obiecałyśmy sobie, że nie stracimy kontaktu. Jednak urwał się on tydzień później. Dostałam smsy od obu koleżanek, w których obie twierdziły, że “nie ma sensu się przyjaźnić na odległość”. Myślałam, że je znam. W końcu byłyśmy przyjaciółkami, nie? One przyjaźnią się do dziś. Wprawdzie druga narzeka na pierwszą za każdym razem, kiedy się widzimy (mniej więcej raz na rok, gdzie od dwóch lat się nie spotkałyśmy, bo nie chciało mi się po raz dziesiąty słuchać tej obłudy).
Miałam wiele sytuacji, w których zwątpiłam w czyjeś dobre zamiary, sympatię wobec mnie, czy nawet uczciwość. Bo z ludźmi to jest tak, że nie da się oznaczyć ze stuprocentową pewnością czyjegoś charakteru, przewidzieć zachowania i zaufać w pełni. Przecież nawet nie znamy do końca sami siebie, a spędzamy z samym sobą całe życie, co dopiero koleżkę, którą widzimy raz na tydzień na kawie?
Myślę, że nawet wyuczeni psychologowie nie potrafią doskonale ocenić człowieka. Po prostu nie da się i już. I tak, jak zasada nieoznaczoności Heisenberga wynika z natury cząstki, tak nieoznaczoność ludzkiego charakteru wynika z natury ludzkiej – niewiarygodnie podatnej, zmiennej i nieopisanej.
FacebooktwitterpinterestlinkedinmailFacebooktwitterpinterestlinkedinmail